To podatnik decyduje czy nieruchomości wykorzysta w biznesie
Przy wynajmie kilku obiektów bądź najmie krótkotrwałym organy podatkowe próbują kwalifikować uzyskane w ten sposób przychody do działalności gospodarczej. Według NSA jest to błędne podejście.
24 maja 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystną dla podatników uchwałę w przedmiocie opodatkowania przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Uchwała zawiera wiele wskazówek pozwalających na określenie czy najem ma charakter prywatny, czy jest już działalnością gospodarczą, co ma bezpośrednie przełożenie na wybór metody opodatkowania przychodów z tego tytułu.
Wybór najlepszej opcji
Wraz z ciągłym wzrostem powstających inwestycji i zwiększającą się dostępnością lokali, coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie swojego kapitału w nieruchomości i ich wynajem. Trzeba jednak pamiętać, że dochody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu. Podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej mają możliwość wyboru metody opodatkowania pomiędzy skalą podatkową a ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy wynajmujący nieruchomości mogą również działać jako osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przed podjęciem decyzji o wynajmie lokalu warto się więc zastanowić nad najkorzystniejszą metodą opodatkowania takiego dochodu oraz nad tym czy wynajem ma charakter prywatny, czy może spełnia już kryteria działalności gospodarczej.
Według skali
Zgodnie z ustawą o PIT, najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta